Patchworkowe love czyli sztuka patchworku

Patchwork jako sztuka, element wystroju wnętrz czy ubiór od lat świętuje triumfalny powrót. Często pytacie mnie jak uszyć patchwork, jakich...

Patchwork jako sztuka, element wystroju wnętrz czy ubiór od lat świętuje triumfalny powrót. Często pytacie mnie jak uszyć patchwork, jakich użyć tkanin, czy uszycie patchworku jest trudne, jakie narzędzia do krojenia tkanin na patchwork i jaka maszyna do szycia.


Narzuta patchwork 160x220 cm Red Triangles
Odpowiedzi brzmią:
Uszycie patchworku jest
a) trudne
b) średniotrudne
c) łatwe

Narzuty patchwork dla dzieci rozm. 100x180 cm
(śmiech) 
Oczywiście wszystko zależy od stopnia zaawansowania Waszych umiejętności szyciowych Jeśli w miarę sprawnie obsługujecie maszynę do szycia (może być całkiem prosta - dla przypomnienia, ja zaczynałam od jakiegoś plastikowego Łucznika), to naprawdę nie będzie problemu ze zszyciem kawałków tkanin.

Narzuta patchwork Jesienna 140x200 cm

Jakich użyć tkanin do uszycia patchworku?
Najlepiej bawełnianych, bowiem są w miarę stabilne i nieciągliwe. Osoba, która zaczyna przygodę z patchworkiem nie będzie się mordować z ciągliwością wiskozy czy niestabilnością lnu.

Narzuta patchwork 150x200 cm Pastel Rose

Tkaniny warto zdekatyzować czyli uprać i uprasować, aby nie było problemu z krojeniem. Takie, które wydają się Wam zbyt wiotkie można usztywnić flizeliną (podkleić) lub spryskać sprayem usztywniającym.

Narzuta patchwork 120x180 cm Colour Spring

Odradzam stostowanie rozmaitych klejów dostępnych w hurtowniach krawieckich. Najczęściej są dość toksyczne, mogą zostawiać plamy i usztywnić tkaninę "na blaszkę"

Narzuta pachwork 100x140 cm Hex

Do patchworku możecie użyć także tkanin o niezbyt patchworkowym przeznaczeniu: wełny, jedwabiu, skóry, rozmaitych lam i w zasadzie co Wam do głowy wpadnie.

Narzuta patchwork 150x210 cm Hot Summer

Patchwork jak sama nazwa wskazuje to praca z łatami, więc można poszaleć.

Narzuta patchwork 110x210 cm Ombre Hex

Ostanio spotkałam się z patchworkiem papierowym. Oczywiście jego przeznaczenie będzie zupełnie inne niż uszytego z tkanin, choć ten drugi również może mieć charakter wyłącznie dekoracyjny i zawisnąć na ścianie.

Narzuta patchwork 160x220 cm Gray &Yellow

Często w amerykańskich filmach czy serialach przewija się patchwork zawieszony na poręczy schodów czy na oparciu kanapy. Nawet w takim hiciorze jak Straners Things w jednym z ostatnich odcinków dostrzegłam przewieszony przez oparcie rozwalającej się kanapy patchwork i to z klasycznym, amerykańskim wzorm. Chyba ze cztery razy cofałam sekwencję z patchworkiem, aby przyjrzeć mu się bliżej (XD)

Narzuta patchwork 140x200 cm City Windows

Wspominalam już o moim zachwycie patchworkami w serialu Virgin River. Ostatnio pojawił się czwarty sezon, który pomimo dość nudnawej fabuły skrzętnie obejrzałam w poszukiwaniu paczlora w scenografii. Mało go tym razem było, ale był.

Narzuta patchwork 150x200 cm Green Diamonts

Skrzywienie (ha ha ha)

Narzuta patchwork 150x200 Colored Triangles vs Pastel-Love

Czym kroić tkaniny na patchwork i jakich narzędzi użyć?
Można i nożyczkami jeśli to ma być jednorazowa akcja. Jeśli zamierzacie szyć ich więcej (a wierzcie to wciąga) to polecam kupić kilka rzeczy ułatwiających krojenie tkanin.

Narzuta patchwork 120x220 cm Cottages

Mata samoregenerująca - z tym samoregenerowaniem się mat mam problem, bo albo robię coś źle, albo za dużo kroję, albo maty mają mnie w nosie. 
Jedno jest pewne, że ostrze noża krążkowego musi być bardzo ostre. Stępione kaleczy matę i tu chyba żadna samoregeneracja nie ma miejsca.

Narzuta patchwork 80x100 cm Colored QuartersDostępne są w różnych rozmiarach, kolorach i miękkości. 
Do krojenia potrzebny jest nóż krążkowy i linijka z dość twardej pleksi. Możecie wykorzystać zwykla linijkę, ale ostrze z czasem dziabnie krawędź dość kruchego tworzywa i wyszczerbiona linijka nie będzie już spełniała swojej funkcji.

Narzuta patchwork 150x200 cm Dark Blue Spring


Obecnie akcesoria typu maty, noże, ostrza czy linijki dostępne są w cenach nie rujnujących budżetu, więc śmiało możecie się szarpnąć, a gwarantuję Wam, że parę paczłorków poczynicie ;-)

Narzuta patchwork 150x200 Pastel Hexagons

Maszyna do szycia. Tak serio może być jakakolwiek byle sprawna. Do samego szycia nie używa się ściegów poza prostym - stebnowym. Raczej rzadko coś się obrzuca zygzakiem, no chyba że bardzo chcecie. Ale przy szyciu nawet dość skomplikowanych bloków szyje się ściegiem stebnowym i ament.


Narzuty patchwork 

Wypełnienia i wlókniny
Temat rzeka, ale możecie nawet użyć kocyka polarowego lub innego byle był w miarę lekki (aby sam patwork nie był kołderka obciążeniową :) W sklepach pasmanteryjnych dostępne są włókniny lateksowe czy silikonowe o różnych gramaturach, ale znajdziecie także specjalistyczne paczłorkowe wypełnienia bawelniane (bielone lub nie) bambusowe, z siatką wzmacniającą lub bez. Pojawiły się chyba wełniane, konopne i jakieś jeszcze. 

Narzuta patchwork 100x200 cm Christmas Time


Nadeszły czasy gdy patchwork-quilt w naszej przestrzeni geograficznej stał sie produktem popularnym, dostępnym i luksusowym. Doceniany przez osoby lubiące oryginalność, unikatowość i dobre rękodzieło.

Narzua patchwork 150x200 cm Mild Spring


Przesyt produktów z Chin i krajów pokrewnych sprawił, że ręczna robota, krótkie serie, wysoka jakość rzemieślnicza stały się priorytowe w wyborze produktów wyposażenia i wystroju wnętrz.

Narzuty patchwork z aplikacjami Peace Love and Flowers

Tym samym odpowiadam na pytanie dlaczego tak mało patchworków u mnie. Czy już nie szyję? Owszem szyję, są dostepne w SKLEPIE, ale rzeczywiscie mało pokazuję w sieci.
Będzie więcej, obiecuję. 

Najpiękniejsze patchworki ręcznie szyte Dom Arystyczny

Nadchodząca jesień i czas długich wieczorow zachęci do otulania się ciepłymi kolderkami, kocami i narzutami, a wierzcie mi nie ma lepszego ocieplacza niż patchworki i narzuty lniane z cieplym wypelnieniem w środku.


Przy okazji do posta wybrałam moje ulubione patchworki, które powstały w ciągu ostanich 10 lat. Nie będę ukrywać, że jestem z nich dumna i bardzo szczęśliwa, że wykonałam taki ogrom  pracy. Wszystkie ciesza czyjeś oczy (no dobra, jeden z nich jest mój)


❤❤❤❤

No to buziaki  :))
You Might Also Like

0 comments