crumble z jabłkami

Kiedy masz dzień, że schowałabyś się w najdalszy kąt przykrywszy tuzinem kołder i kocy, świat wydaje ci się nie taki, a wszystko na co patrz...

Kiedy masz dzień, że schowałabyś się w najdalszy kąt przykrywszy tuzinem kołder i kocy, świat wydaje ci się nie taki, a wszystko na co patrzysz jakby odbite w krzywym lustrze.... znaczy to, że potrzeba ci czegoś dobrego, co można zrobić szybko, bez specjalnych przygotowań.


Odkrycie starej jabłonki z cudownie czerwonymi, słodkimI, malutkim i twardymi jabłuszkami, która miała iść pod topór pobudziło moje zmysły podwójnie. Po pierwsze jabłuszka miały stanowić świąteczną dekorację, jako że twarde doskonale je sobie upatrzyłam jako świeczniki pod tealighty,
a po drugie przypadkowa degustacja sprawiła, że niebiosa rozkoszy rozlały się po mojej paszczy
i uznałam, że ... jabłonka zostanie zrewitalizowana, a jej owoce mogą się nawet stać prapoczątkiem jakiegoś grzechu....XD

Wiemy, że jabłka można zimować otulone słomą, siankiem, trocinami, ale także papierem. Hyżo więc moje słodkie czerwone jabłuszka zapakowałam w szary papier, a z kilku zrobiłam crumble.
 


Przepis na crumble z jabłkami:

- kilka jabłek w zależności od ilości jaką chcemy zrobić
- pół kostki masła (dla niemasłowych może być margaryna, ja też nie jestem fanką maślanego smaku)
- szklanka mąki krupczatki (generalnie tak na oko;-)
- opcjonalnie cukier waniliowy lub cynamonowy
- cukier puder (na wypasie można zrobić lukier)

Jak zrobić?

Jabłka obrać ze skórki albo niekoniecznie, jeśli skórka jest ładna, pokroć w ósemki, wyłożyć do foremek lub formy nasmarowanej lekko tłuszczem.

Zrobić kruszonkę, łącząc masło/margarynę z mąką krupczatką, można dodać cukier waniliowy i przysypać jabłka. Zapiekać ok. 25 minut w temp. 200 stopni (można z termoobiegiem).

Po wyjęciu z piekarnika i wystudzeniu posypać cukrem pudrem, cynamonem, można podać z gałką lodów lub plackiem serka mascarpone lub każdego innego, na który mamy ochotę.

Można również tak jak ja pochłonąć bez dodatków jeszcze ciepłe....

Idealny pomysł na niespodziewanych gości ;-D


Do miłego!

You Might Also Like

3 komentarze

  1. uwielbiam i u nas zawsze pojawia się w takim jesienno-zimowym sezonie kilka razy bo wszyscy w domu uwielbiają ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pyszne zdjęcia. Uwielbiam jabłka pod kruszonką. W sumie tylko jadam je pieczone:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kuchnia węglowa jak na pierwszym zdjęciu i wrzucamy jabłka z masłem do piekarnika :) tak jedliśmy jabłka na feriach na wsi :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarz

Pozdrawiam :)