Tkaniny - jakie i na co? Krótki przewodnik po świecie tkanin

Widzę, że ten temat cieszy się dużym zainteresowaniem. W czasach kiedy znów zaczynamy samodzielnie szyć w domach, czy to z powodów czy to ek...

Widzę, że ten temat cieszy się dużym zainteresowaniem. W czasach kiedy znów zaczynamy samodzielnie szyć w domach, czy to z powodów czy to ekonomicznych, jakościowych, estetycznych warto wiedzieć jakie tkaniny najlpiej będą pasowały do naszego projektu.

Często spotykam się z pytaniem czy dana tkanina nadaje się na pościel, zasłony czy poduszki, a jaka na patchwork, jaka na narzutę na łóżko, czy można łączyć ze sobą tkaniny o różnych fakturach, grubościach i splotach.

Odpowiedź nie zawsze jest prosta,bo to zależy od tego jaki końcowy efekt chcemy osiągnąć.

Dziś podpowiem Wam jakie tkaniny na jakie produkty, dekoracje i elementy wystroju wnętrz są najlepsze, a jakie tkaniny będą wymagały dodatkowej pracy w postaci usztywnienia czy podszycia podszewką.



GRAMATURA

Zacznijmy może od tego, że grubość tkaniny określa gramatura. Co to jest? Gramatura to jest nic innego jak waga kawałka tkaniny o wielkości 1m x 1 m. czyli im cięższa tkanina tym gramatura jest wyższa.
Dla przykładu gramaturę tkanin podaje się np. 140 g/m. kw., 145 g/m. kw...

Tak więc generalnie gramatura podawana jest na metr kwadratowy tkaniny, Zdarza się, że podawana jest na metr bieżący tkaniny i taka gramatura będzie o 50% wyższa.

Jednak gramatura nie zawsze odzwierciedla w pełni cechy tkaniny, są tkaniny z grubych włókien, luźno tkanych, tkanina ta będzie dość miękka i prześwitująca pomimo dość dużej gramatury.
Przy zakupie więc, szczególnie przez Internet warto zapytać sprzedawcy o charakterystykę tkaniny i jej przeznaczenie.

SPLOT

Tkanina jak sama nazwa wskazuje powstaje dzięki tkaniu czyli przeplataniu nici wątku i osnowy. Włóktna tkane przeplatają się pod kątem prostym, bywają też tkaniny o splocie satynowym czy skośnym lub płóciennym.

Tkanina dzięki swojej niewielkiej rozciągliwości doskonale nadaje się na elementy dekoracyjne i użytkowe, zasłony, obrusy, narzuty, choć w ostatnich latach modna we wnętrzach jest dzianina, z której szyje się pościel, poduszki, prześcieradła najczęściej z gumką.





TKANINY BAWEŁNIANE, LNIANE CZY SYNTETYCZNE?

To zależy co chcemy uszyć. Skłąd tkaniny określa jej przeznaczenie, np. tkaniny bawełniane i lniane wykorzystuje się do szycia pościeli, poduszek czy narzut, ale mozna też wykorzystać je na zasłony lub obrusy. Tkaniny syntetyczne częściej wykorzystywane są na zasłony, rolety, poduszki dekoracyjne, pufy, siedziska, obrusy.





TKANINY ŻAKARDOWE

Są to tkaniny o bardzo rozbudowanych wzorach wielobarwnych lub jednobarwnych wykonywanych na krosnach. Często są to tkaniny obiciowe, tapicerskie lub zasłonowe. Doskonałe do wnętrz klasycznych.
Występują też w wersji ubraniowej, szyje się z nich eleganckie żakiety, sukienki, spódnice, płaszcze




TKANINY ŻAGLOWE, PŁÓCIENNE, ARTYSTYCZNE

Z pewnością spotkaliście się z takimi tkaninami. Bardzo mocne i grube o gramaturze powyżej 350g/m wodoodporne, wykorzystywane na żagle, torby, worki, pokrowce, ale także wykorzystywane w dekoracji wnętrz i ogrodów (np. zadaszenia tarasów). A także płótna na podobrazia.




POŚCIEL

Z czego szyć? Najlepsza jest tkanina bawełniana 100% o gramaturze od 140-180 g/m. Bywają też grubsze bawełny ok. 240 g/m i te raczej bardziej przypominają babcine perkale, są grube, szeleszczące i ciepłe.

Bardzo często szyje się pościel z bawełny satynowej - jest to bawełna o splocie satynowym, który nadaje połysku tkaninie. Łączy w sobie elegancję i naturalność bawełny. Szybko schnie po praniu i nie wymaga prasowania.

Mikrofibra, mikrofaza czy mikrowłókno - to splecione włókna poliestrowe i poliamidowe o bardzo małej grubości. Tkanina ta jest wytrzymała, lekka i przewiewna. Rekomendowana dla alergików jako tkanina niezatrzymująca roztoczy, kurzu i bakterii. Dodatkowym plusem jest to, że nie trzeba jej prasować.

Kora - to tkanina wytwarzana z bawełny (ale też czasem z dodatkiem poliestru) odporna na rozciąganie, charakterystycznie karbowana. Nie wymaga prasowania czy krochmalenia (tak, są osoby, które jeszcze krochmalą pościel nie mając chyba świadomości, że sami sobie fundują siedliska roztoczy).

Flanela - uwielbiana jako miękka, masywna i ciepła tkanina. Należy do grupy tzw. welurów drapanych, stąd jej włochata powierzchnia. Nadaje się na pościele, poduszki, kocyki dla dzieci, piżamy. Kolejna tkanina, która może żyć bez prasowania, ale w moim odczuciu w tych kłaczkach uwielbiają gromadzić się roztocza, a flanela słabej jakości często po kilku praniach kulkuje się i wygląda mało estetycznie (sama kiedyś testowałam pościel lnianą z popularnych sieciówek)



LEN NATURALNY

Dla osób uczulonych na bawełnę proponuję len naturalny, wystarczy już od 150 g/m, ale ja też lubię grubszy. Len na pościel czy ubrania jest zmiękczany, delikatny.



Len ma właściwości hipoalergiczne, jest przewiewny, latem chłodzi, zimą zaś ogrzewa nasze ciało.
Jest to tkanina chyba najlepiej współgrająca z naszym ciałem. Obecnie jest w sprzedaży głównie len produkcji europejskiej i zwracajcie na to uwagę, ten len jest sporo droższy od chińskiego.
Len również doskonale nadaje się na piżamy, koszule nocne, szlafroki. Ostatnio popularna staje się len gofrowany, dzianiny lniane oraz frotte lniane.





Lny produkowane współcześnie łatwo się prasują.  proces produkcji włókien lnianych pozbawia ich kleistości, która powodowała sztywność tkaniny po uprzędzeniu. Dzięki temu len możecie spokojnie zastosować nawet dla najmłodszych dzieci.

Istnieją też połączenia lnu z poliestrem, ale tego typu tkaniny polecam jako tkaniny dekoracyjne.

POLAR - czyli mikrowłókna polarowe, jest to gruba, miękka dzianina syntetyczna wytworzona z PET  (tworzywo sztuczne należące do termoplastycznych poliestrów o wysokiej wytrzymałości mechanicznej oraz wysokiej stabilności wymiarowej) i innych tworzyw sztucznych. Charakteryzuje się hydrofobowością i dobrą izolacją ciepła.

PODUSZKI

Poduszki możemy szyć ze wszystkiego co nam do głowy wpadnie. Oczywiście musimy uwzględnić to do czego te poduszki będą nam służyły, bo jeśli do spania i przytulania, szyjemy je z miękkich tkanin, najlepiej bawełny albo lnu, moga to być tez mieszkanki lnu czy bawełny z włóknami syntetycznymi.

Poduszki dekoracyjne to już wolna wola naszej wyobraźni. Doskonale na ten cel można wykorzystać każdą tkaninę jaka nam wpadnie w oko lub też jaką mamy w domowych zapasach.




ZASŁONY

Tu też można wybierać tkaniny dowolnie, jednak trzeba wziąć pod uwagę jaki charakter mają mieć zasłony. Czy tylko dekoracyjny czy także użytkowy.
Na zasłony najlepsze są tkaniny typu HOME DECOR są to tkaniny o gramaturze powyże 200 g/m. Gwarantują trwałość, nie gniotą się, grube sprężyste włókna sprawiają, że tkanina wygląda ładnie przez cały czas użytkowania. Często tkaniny typu home decor są produkowane z włókien syntetycznych, dzięki czemu łatwo się prasują, są lekkie i jednocześnie trwałe.

Cienkie bawełniane czy niebawełniane tkaniny również można zastosować na okna, ale jeśli tkanina jest zbyt cieńka po jakimś czsaie wiszenia na karniszu zrobi się mało efektowna. Można taką tkaninę podszyć odpowiednią podszewką. Efekt można wzmocnić poprzez zastosowanie dwukolorowych tkanin,



W sprzedaży stacjonarnej czy online znajdziecie całe mnóstwo świetnych tkanin nadających się na zasłony.

LEN i TKANINY LNIANE to inny styl we wnętrzach. Len na zasłony występuje w wielu wariantach, od lnu przewiewnego, prześwitującego dającego świetny efekt przygaszenia i przytłumienia światła, aż po lny grube o splocie workowym, płóciennym.

Nowoczesne tkaniny lniane często są wzbogacane włóknami syntetycznymi, które sprawiają, że len po praniu jest sprężysty, a nierówności włókien podkreślają charakter tkaniny. Sama tkanina jest za to lekka i naprawdę przyjemna w dotyku. Są tkaniny ciężkie, kotarowe, zmiękczane i usztywniane.

W moim SKLEPIE możecie zobaczyć różne rodzaje zasłon lnianych.

OBRUSY

Tu też istnieje dowolność. Obrus także można uszyć ze wszystkiego. Standardowo wykorzystuje się tkaniny syntetyczne z domieszką bawełny, tkaniny lniane i tkaniny typu home decor.
Ale jak macie ochotę uszyć obrus z jedwabiu czy organzy albo i płótna żaglowego to te tkaniny też się sprawdzą.




Często też spotykam się z pytaniem z czego uszyć patchwork?
W sprzedaży jest wiele tkanin bawełnianych dedykowanych patchworkowi, są to tkaniny sprowadzane najczęsciej z USA, gdzie jak Wiecie przemysł "patchworkarski" jest bardzo mocno rozwinięty. Tkaniny te mają podobną gramaturę i splot dzięki czemu łatwo je dopasować do siebie, co jest szczególnie ważne przy bardziej złożonych wzorach i blokach.

W ostatnich latach pojawiło się sporo rodzimych tkanin bawełnianych o dość ciekawym wzornictwie, które są dobrą alternatywą do tkanin typowo quilterskich (zarówno pod względem ceny jak i szerokości tkaniny, bowiem amerykańskie mają zazwyczaj szerokość 108-112 cm, polskie 140-150 cm).



NARZUTY


Tu też możemy błysnąć wyobraźnią, bo jak świat długi i szeroki narzuty szyje się z przeróżnych tkanin. Od bawełnianych poprzez mikrofibrę, satynę, jedwab, welur, sztruks, denim aż po lny, tweedy, jersey'e.



Nie polecam tkanin zbyt delikatnych i ciągliwych. Trzeba pamiętać, że narzuty są używane nie tylko do okrycia łóżka. Ale często na naszych łóżkach bawią się dzieci, śpią psy i koty. Tak więc najlepiej dobrać rodzaj tkaniny do charakteru sypialni.







TKANINY OBICIOWE - TAPICERSKIE

Tutaj istnieje bardzo duża grupa tkanin, od tkanin syntetycznych z powłokami niepalnymmi, wodoodpornymi z rozmaitą powierzchnią i  rodzajem tkania, aż po tkaniny naturalne, gruby len o gramaturze 540 g/m z którego można szyć pokrowce, narzuty, rolety, poduszki oraz używać do celów tapicerskich.




Mam nadzieję, że nieco przybliżyłam Wam temat tkanin.


.Uściski i trzymajcie się ciepło :)

You Might Also Like

21 comments

  1. Dzień dobry Pani.
    Szyje Pani cudowne rzeczy. Wiem, że mogę nie dostać odpowiedzi na to pytanie, mimo to go zadam. :) Gdzie Pani zaopatruje się w len? Bardzo mi się podoba. Ma piękne kolory. Pozdrawiam Małgorzata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry Pan Małgorzato,

      Dziękuję za miłe słowa, jeśli jest Pani zainteresowana zakupem lnu, proszę o kontak na biuro@domartystyczny.pl również zajmuję się dystrybucją tkanin lnianych.

      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  2. hej Reniu
    kiedy napomknełąś o przeplataniu nici wątku i osnowy od razu przypomniała mi się moja Pani Grabowska z zajęć praktycznych, która próbowała nam wytłumaczyć a my sierotki nie kumałyśmy, aż kolega nam to łopatologicznie wytłumaczył. Do dzisiejszego dnia mam zeszyt notatkami z zajęć praktycznych.
    Póki co porzucam swoje ukochane skóry na rzecz szycia poduszek z lnu i bawełny. Mam wielką potrzebę odskoczni od ciężkiej manufaktury.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pięknie to wszystko opisałaś i do tego te klimatyczne zdjęcia . Wszystko w moim stylu , a też jestem miłośniczką naturalnego lnu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzień dobry :) Zapraszam serdecznie do obserwowania mojego bloga.https://pracowniasielskachata.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja chciałam uszyć swoją pierwszą sukienkę, ale nie mam pojęcia jaki materiał wybrać. Nie wiedziałam, ze jest ich aż tyle, a do tego są całkiem drogie :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobre tkaniny mają swoją cenę, niestety szyjąc samodzielnie muisz się na to nastawić. Jednak radość z posiadania czegoś wyjątkowego i w dodatku samodzielnie wykonanego nie ma żadnej ceny

      Usuń
  6. Bardzo treściwy wpis. Skondensowana wiedza zawsze jest na plus.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dzięki za tę dawkę wiedzy

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo lubię pościel z lnu. Dla mnie, len - to najlepsza tkanina.

    OdpowiedzUsuń
  9. Przydatny przewodnik po tkaninach, aczkolwiek o blackout (i dimout) można było napisać jeszcze kilka słów. Przede wszystkim z nich wykonujemy głównie zasłony zaciemniające do sypialni czy rolety okienne, tak by przyciemnić wnętrze domu. W innych zastosowaniach nieczęsto je spotykamy. :) Pozdrowienia z Wrocławia Małgorzata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tkaniny blackout wykorzyystuję wyłącznie do podszywaniaw zasłon czy rolet. Dimout jest mi zupełnie obca. Generalnie przewodnik to subiektywna ocena tkanin, których używam w swojej pracy. Inaczej musiałabym chyba magisterkę z tkanin zamieścić na blogu XD

      Pozdrawiam

      Usuń
  10. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  11. Wybór tkanin w dzisiejszych czasach jest ogromny. Niewiele jednak zmieniło się od czasów starożytnych. W dalszym ciągu najbardziej cenimy tkaniny naturalne wykonane np. z lnu. Duży wybór takich materiałów znajdziecie na stronie https://linenpartner.pl/oferta/tkaniny-lniane-4.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawymi właściwościami charakteryzują się nowoczesne tkaniny obiciowe. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie internetowej https://mebleares.pl/tkaniny-obiciowe/.

    OdpowiedzUsuń
  13. U mnie ostatnio len cieszy się uznaniem, szczególnie teraz kiedy jest ciepło ale jednak wiaterek potrafi chwilami zaskoczyć.

    OdpowiedzUsuń
  14. Różne tkaniny mają różne właściwości, szczególnie jeśli zajmujecie się szyciem powinniście o tym wiedzieć.
    https://linenpartner.pl/oferta/tkaniny-lniane-4

    OdpowiedzUsuń