Wymarzona garderoba – gdzie i jak ją urządzić?

Dawniej synonim luksusu, obecnie rozwiązanie stosowane coraz częściej nawet  w niewielkich mieszkaniach.  Funkcjonalna garderoba, w któ...

Dawniej synonim luksusu, obecnie rozwiązanie stosowane coraz częściej nawet w niewielkich mieszkaniach. 

Funkcjonalna garderoba, w której każda rzecz ma swoje miejsce, to marzenie wielu osób. 

Jak urządzić garderobę skrojoną na miarę Twoich potrzeb?


Zalety posiadania garderoby 


Posegregowane, pięknie ułożone ubrania i dodatki pomogą Ci zaoszczędzić sporo czasu – mając wszystko w zasięgu wzroku i ręki, łatwiej skompletujesz codzienne stylizacje, 
a odpowiednio przechowywana odzież zazwyczaj nie wymaga prasowania. 

Dobrze zorganizowana garderoba oznacza też oszczędność miejsca, ponieważ jest dużo bardziej pojemna niż tradycyjne szafy.


Funkcjonalna garderoba - czy niezbędne jest osobne pomieszczenie?

Przestronna garderoba, zaaranżowana w oddzielnym pomieszczeniu, to rozwiązanie typowe dla stylu amerykańskiego. Najczęściej przylega do sypialni, podobnie jak prywatna łazienka właścicieli. Całość tworzy intymną przestrzeń, zarezerwowaną tylko dla nich. Ten niezwykle komfortowy układ coraz częściej można spotkać także w polskich domach 
i mieszkaniach.

Garderobę jako osobne pomieszczenie najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania budynku  
(w przypadku mieszkania – na etapie prac wykończeniowych), co znacznie ułatwi dopasowanie jej do potrzeb użytkowników.

Weź pod uwagę to, ile osób będzie z niej korzystać. Garderoba dla 1-2 osób nie musi być tak duża, jak przestrzeń do przechowywania przeznaczona dla całej rodziny. Jeśli chodzi 
o lokalizację, poza sąsiedztwem sypialni, praktycznym rozwiązaniem jest również garderoba 
w pobliżu wejścia do domu – dzięki temu łatwiej utrzymasz porządek w przedpokoju, 
a odzież wierzchnia i obuwie również będą miały swoje miejsce.

Zastanów się, czy pomieszczenie ma służyć tylko do przechowywania ubrań, czy także drobnych sprzętów, walizek itp. Obecnie modne są duże, stylowo urządzone garderoby wielofunkcyjne – 
z półkami i szafkami na ubrania, ale też kącikiem do czytania czy toaletką do makijażu. Praktycznym pomysłem jest stworzenie tam miejsca do prasowania.


A co jeśli nie możesz przeznaczyć na garderobę oddzielnego pokoju? Warto zaaranżować ją 
w sypialni. Z pomocą przychodzą płyty gipsowo-kartonowe, za pomocą których zbudujesz ściany. 

Już 4 m² wystarczą, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń do przechowywania. Jeśli 
w sypialni (albo w przedpokoju, na korytarzu) znajduje się wnęka, ale zbyt płytka, aby wydzielić garderobę, w której będzie można swobodnie się poruszać, pomyśl nad zamontowaniem drzwi przesuwnych. 

Te z lustrem dodatkowo optycznie powiększą pomieszczenie, rekompensując „utratę” kilku metrów kwadratowych. W wersji budżetowej drzwi można zastąpić np. długą zasłoną, oddzielającą obie strefy.


Meble do zadań specjalnych

Niezależnie od wielkości garderoby, kluczową rolę odgrywają meble, które powinny być perfekcyjnie dopasowane do tej przestrzeni oraz do rodzaju przechowywanych rzeczy. 

Najczęściej wybierane są drewniane meble modułowe, ale te znacznie lepiej sprawdzą 
się w dużych, oddzielnych garderobach. Dlaczego? Choć ich niewątpliwą zaletą jest to, 
że można dowolnie modyfikować ich układ, ścianki szaf zabiorą kilka cennych centymetrów. 

Doskonałym rozwiązaniem dla niewielkich pomieszczeń lub wnęk będzie więc konstrukcja 
z drążków i półek mocowanych bezpośrednio do ścian. Co do układu mebli, w dużych garderobach najbardziej funkcjonalne jest ustawienie w kształcie litery U, zaś w mniejszych w kształcie L. 

Aby w garderobie można było komfortowo się poruszać, między meblami (lub między meblami,
a ścianą) trzeba zachować co najmniej 80-centymetrową przestrzeń.

Kolejny krok to ustalenie, jakiego typu ubrania planujesz przechowywać w garderobie – od tego zależy bowiem układ półek i drążków, który powinien być jak najlepiej dopasowany do zawartości Twojej szafy. Przechowywanie ubrań i akcesoriów w odpowiedni sposób zapobiegnie gnieceniu oraz ułatwi utrzymanie porządku.

Drążki przymocuj co najmniej 40 cm od tylnej ściany, aby móc swobodnie powiesić na nich wieszaki z ubraniami. W zależności od rodzaju ubrań, muszą znajdować się na różnych wysokościach: około 90 cm w przypadku koszul, marynarek i kurtek, zaś około 150 cm 
w przypadku długich płaszczy i sukienek. 

Aby jak najlepiej zagospodarować przestrzeń, warto zamocować pantograf, czyli opuszczany drążek z uchwytem (dzięki temu drążki można umieścić na dwóch poziomach, wykorzystując górne partie garderoby). Wysokość półek na ubrania składane powinna wynosić około 25-30 cm – wyższe będą niepraktyczne. Dolne półki warto zastąpić szufladami, które zagwarantują Ci wygodny dostęp do ich zawartości.


Jak rozplanować ułożenie ubrań i dodatków?

Ubrania najlepiej posegregować według rodzaju, a dodatkowo według sezonu. Na najwyżej zamocowanych półkach umieść rzeczy, z których korzystasz najrzadziej, natomiast na tych w zasięgu wzorku te, które nosisz na co dzień.

Zadbaj o to, aby okrycia wierzchnie, sukienki, koszule i marynarki wysiały na wieszakach. Na rynku dostępne są też specjalne wieszaki na spodnie. Swetry i koszulki najlepiej przechowywać ułożone 
na półkach. Jeśli półki są głębokie, z tyłu umieść ubrania, których aktualnie nie nosisz.

Sprawdzonym patentem do garderoby są specjalne worki próżniowe – po usunięciu nadmiaru powietrza, znajdujące się w nich ubrania zajmą znacznie mniej przestrzeni. Nie zapomnij 
o specjalnych organizerach na drobiazgi – biżuterię, krawaty, okulary. 

W tekturowych pudełkach możesz przechowywać czapki i szaliki. Natomiast metalowe, wysuwane kosze albo szuflady z organizerami to idealne miejsce na bieliznę.

Co z butami? Możesz ustawić je na półkach albo trzymać w dołączonych do nich pudełkach – wtedy warto je opisać lub nakleić na nie zdjęcia poszczególnych modeli. To proste rozwiązanie sprawi, 
że zawsze będziesz wiedzieć, gdzie znajduje się para butów, której akurat szukasz.



Autorką gościnnego wpisu jest Kasia, redaktorka bloga morizon.pl, specjalistka 
od nieruchomości i pasjonatka urządzania wnętrz.

You Might Also Like

14 comments

  1. Bardzo dobry tekst, praktyczny w swej istocie. Sama jestem szczęśliwą posiadaczką garderoby w osobnym pomieszczeniu, w zaadoptowanym na ten cel byłym pokoju dorosłego dziś dziecka. Jednakże moja nie wygląda tak perfekcyjnie jak na katalogowych czy blogowych zdjęciach. Największy "nieład" na regałach tworzą bowiem: pościel lniana np.z falbankami, zasłony z pomarszczoną taśmą, prześcieradła z gumką i etc. Można trzymać w szafie, pralni, wiem... ale po co wtedy garderoba? Czy tylko jak nazwa wskazuje na garderobę właśnie? Chętnie obejrzałabym nie modelową, ale rzeczywiście użytkowaną przez perfekcyjną panią w całej okazałości :) Pozdrawiam serdecznie Pola :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No włąśnie, generalnie myśląc garderoba pisze o ubraniach i butach, torebkach i biżuterii. Problemem są właśnie zasłony, pościel a już w szczególności takie o jakich piszesz z falbanami, marszczeniami. Jedyny pomysł jaki mi przychodzi do głowy to duże pojemniki aby to wszystko się nie udusiło (podobno jest jakiś patent na składanie prześcieradła z gumką ;-) No jeszcze zostają szuflady w komodach, skoro na ciuszki mamy garderobę to na testylia domowe może komody, bieliżniarki, skrzynie, kufry. Dobry temat podałaś. Trzeba będzie pomyśleć :)

      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  2. Uwielbiam zabudowane garderoby, najlepiej w innym pomieszczeniu, alby nikt nie patrzył na to, co moje :) Świetny wpis pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Garderoba z prawdziwego zdarzenia to marzenie wielu pań. Dzięki niej, łatwiej utrzymać porządek i zorganizować domowe życie :). Artykuł bardzo przydatny.

    OdpowiedzUsuń
  4. A ja do swojej wykorzystałam regały magazynowe z Nedcon Silesia :D Mam baaardzo duże wnętrze na garderobę, ale jest to miejsce, gdzie składujemy też sprzęt elektroniczny, walizki itp, więc takie regały sprawdzają nam się świetnie! Każdy się dziwi, że nie poszliśmy w standardowe rozwiązania, ale było wato.

    OdpowiedzUsuń
  5. Garderoba to marzenie chyba każdej kobiety :) Okazuje się, że można zrobić są sobie w wersji DIY i wykorzystać regały. Wykorzystaliśmy te z Nedcon Silesia i ułożyliśmy w potrzebnych nam kombinacjach. Pomiędzy nimi wisi metalowy pręt na wieszaki. Z dodatkiem metalowych i plastikowych pojemników zrobiło się nam fajne i takie mocno nowoczesne i niekonwencjonalne wnętrze :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Duży wybór najróżniejszych mebli do garderoby widziałam też ostatnio w sklepie internetowym https://meble-bik.pl/. Warto zajrzeć, może akurat Wam też ich propozycje przypadną do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobrze zaplanowana garderoba to podstawa mojego mieszkania :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Posiadanie dobrze zorganizowanej garderoby jest marzeniem wielu osób. Aby ułatwić sobie utrzymanie porządku, warto zainwestować w praktyczne gadżety do garderoby. Wieszaki na spodnie z drążkiem antypoślizgowym pomogą uniknąć zagnieceń, a stojaki na krawaty lub paski ułatwią ich przechowywanie i wybieranie odpowiednich dodatków do stroju. Pojemniki na bieliznę i składane kosze na pranie pomogą utrzymać porządek w rzeczach wewnętrznych garderoby. Dodatkowo, pudełka z przezroczystym wieczkiem pozwolą na przechowywanie drobnych akcesoriów w estetyczny sposób. Wykorzystanie odpowiednich gadżetów sprawi, że Twoja garderoba będzie funkcjonalna, a ubrania zawsze będą dostępne w wygodny sposób.

    OdpowiedzUsuń
  10. Odkad mam garderobe, nie wyobrazam sobie życia bez niej! Polecam kazdemu, kto sie jeszcze nad nia zastanawia :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Prosty, przemyslany i dobrze napisany tekst. Miło sie go czyta. Garderoba jest czymś, co powinno znaleźć sie w każdym mieszkaniu czy też domu. Pozwala zaoszczędzić naprawdę duzo miejsca.

    OdpowiedzUsuń