zrób sobie patchwork - warsztaty w Wejherowskim Centrum Kultury

Dziś zapraszam Was na relację z warsztatów pn. Patchwork w kulturze Szwecji, które prowadziłam  w Wejherowskim Centrum Kultury w ramach c...

Dziś zapraszam Was na relację z warsztatów pn. Patchwork w kulturze Szwecji, które prowadziłam 
w Wejherowskim Centrum Kultury w ramach cyklu Nadbałtycki Szlak Designu, projekcie współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patchwork, jak Wam wiadomo wywodzi się z przedwiktoriańskiej Anglii i jest tworem recyclingowym, Tkanina, która wówczas była luksusem i poza zasięgiem biednych warstw społecznych pozyskiwana była ze znoszonej odzieży i tekstyliów domowych.
Wraz z osadnikami przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, w których rozwinął się i stał wręcz wyrobem kultowym.

W Europie od wielu lat przeżywa swój renesans, trafia do wysmakowanych odbiorców, projektantów mody i pracowni designerskich. 

Patchwork skandynawski nie ma jakiejś długiej historii, podobnie jak w pozostałej Europie jest wynikiem oszczędności, kreatywności i poczucia indywidualizmu jego twórców czy też posiadaczy. Minimalizm skandynawski wykreował w patchworku proste formy, ograniczając czasem kolorystykę i wzornictwo do minimum.

Skandynawowie dużo uwagi poświęcają zrównoważonemu rozwojowi  społeczno-gospodarczemu, które prowadzi do zaspokojenia potrzeb ludzkich z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych, tak więc patchwork doskonale mieści się w idee recyklingu/upcyklingu, co często jest podkreślane w opisach technik tworzenia patchworku.

Często bowiem patchworki szyte są po prostu z nieużywanych elementów odzieży, pościeli czy innych elementów tekstylnych wyposażenia wnętrz. Dzięki temu każdy taki wyrób jest unikatowy, wyjątkowy i niepowtarzalny. Dodatkowym atutem jest ręczne wykonanie, które w każdym przypadku oznacza fenomen, niepospolitość i wyjątkowość wytworzonego dzieła. Dzięki czemu można powiedzieć, że każdy patchwork jest arcydziełem.


********************************

Na początek pokażę Wam samo Centrum Kultury, nowoczesny, piękny budynek w centrum Wejherowa (uroda nieco kontrowersyjna w ocenie niektórych wejherowian, ja natomiast bardzo lubię nowoczesne budowle wpisane w stare kamienice miasta)widok od części pubu Busola (nota bene dzięki za pyszne jadło i fantastyczną obsługę)


O warsztatach:

czas trwania: dwa bloki 8 godzinne 22 i 23 września

grupa 10 osobowa, zafascynowana światem tkanin i technikami szycia :)

uczestniczki warsztatów poznały historię patchworku, techniki szycia, przyrządy, narzędzia, maszyny, tkaniny, rodzaje nici, wypełnień, magazyny i książki poświęcone patchworkom oraz wiele niuansów, które z pewnością będą pomocne podczas szycia własnych patchworków.

wykonaliśmy nowoczesny projekt modern cross, mini quilt inspirowany wzorami nordyckimi 
 i dodatkowo kilka małych prac, które zostały zaprezentowane 
na Festiwalu Designu w Wejherowie.

spójrzcie na te ręce i emocje.... i efekty końcowe 

a na sam koniec mojego pobytu, koniecznie Bałtyk i spacer po plaży w Karwii :)
Serdecznie dziękuję organizatorom za super przygotowanie warsztatów, za przemiły pobyt, dbałość o komfort w jakim spędziłam trzy dni, uczestniczkom za uwagę, cierpliwość, współpracę i przemiłe rozmowy.


Chętnych zapraszam na e-konsultacje i stronę wck, gdzie znajdziecie tutorial jak uszyć patchwork 
z heksagonów, oraz wiele innych, ciekawych projektów, z których możecie skorzystać.
[klik w link]

Tymczasem do miłego :) obiecuję pojawiać się trochę częściej :)


You Might Also Like

3 komentarze

  1. Twoje patchworki z pewnością są arcydziełami :-) Na warsztatach wszyscy robili wspólnie jeden patchwork, tak? Najbardziej jednak zazdroszczę jesiennego spaceru wzdłuż brzegu morza :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że takie fajne warsztaty są jak na razie poza moim zasięgiem. Może po takich szkoleniach u mistrzyni tematu , udałoby mi się coś stworzyć w większym formacie.
    Serdeczności Renatko :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarz

Pozdrawiam :)

moodboards

Flickr Images

Google+